I stället för att ha ansiktet klistrat mot en ljusterapilampa eller köra maxpass på gymmet har jag den här vintern jämnat ut energinivåernas svängningar med hygge. Hygge är ett danskt begrepp. Danskarna är världens lyckligaste folk. Till hygge hör nära nog varma filtar, att undvika hushållsarbete, levande ljus, rödvin och te. Att njuta av vintern och mörkret.
Eftersom hygge är så trendigt måste man se upp så att man inte försöker vara den bästa hygge-människan av alla, så kallad tophygge. Eftersom vi jämför oss själva så mycket i sociala medier blir saker lätt till tävling. Förutom att jag är en aktiv mamma, framgångsrik affärskvinna och tränar inför min tredje triathlon mediterar jag också varje dag. Jag är extremt effektiv men ändå så närvarande (anm. föregående meningar kan innehålla överdrifter och till och med lögner, inga nötter). Jag uppskattar ambition, men vi borde bevara avslappningen för att kunna vara snälla mot oss själva och andra, både på jobbet och hemma.
På andra sidan av sociala medier finns ändå något verkligt värdefullt. Det handlar inte om tävlan utan om samhörighet. Är sociala medier trots allt en lagsport? På sociala medier hittar man sin egen stam. I vårt fall Dimexstammen. Där dricker man inte sellerijuice med gråten i halsen och kör crossfit eller mediterar en meter ovanför marken, eller fördömer och skuldbelägger nutida fenomen. En arbetarkvinna eller -man drar på sig sina Dimex på morgonen, går till jobbet, tar en bild om det finns något särskilt att uppmärksamma. Hen tar också en bild bara för att visa att här är man på jobbet och har Dimex på sig.
Vi på Dimex vill vara bäst, men inte maniskt, inte bara på ytan. Med Dimex-attityd. Avslappnad prestation. Fast vi har vuxit också i år, jag kan till och med säga rejält, finns det utrymme för förbättring i varje hörn. Man blir aldrig färdig, men vi njuter av allt det som blivit bra och av resultaten. Vi hygger oss här och nu som en stam.
Tack till alla dimexare runtom i Finland och världen, till dem som säljer Dimex, levererar material, syr eller designar våra kläder. Tack till dem som beslutar sig för att fortsätta partnerskapet med oss även nästa år och till dem som blir nya medlemmar i vår stam. Tack till dem som på morgonen drar på sig sina Dimex. Vi kommer garanterat att göra vårt bästa nu och nästa år, med dimexattityd.
Tänk så trevligt det här är också för danskarna. Nästa år kan de vara ännu lyckligare om man börjar använda Dimex där.
En hyggekosig jul och ett riktigt fantastiskt gott nytt år!